آموزش, قهوه

قهوه چیست ؟!

قهوه چیست ؟!

آیا قهوه به نوشیدنی خاصی اشاره می کند یا نوعی دانه است یا … قهوه چیست !؟

در ابتدا چند لحظه این جملات را بخوانید، ممکن است بعضی از آن ها آشنا باشد!

قهوه نام نوشیدنی است، قهوه به صورت دانه است، قهوه فقط به صورت پودر است، قهوه مانند چای کشت می شود، قهوه همان پودر قهوه ترک است، قهوه … و خیلی نظرهای دیگر!

شما چه نظری دارید؟

 قهوه به صورت میوه از درخت قهوه چیده می شود این میوه طی فرآوری های مختلف، بو دادگی، آسیاب و … به فنجان می رسد.

برای خرید قوی ترین قهوه در ایران لطفا کلیک کنید | ارسال رایگان و ضمانت بازگشت وجه بی قید و شرط

این مراحل به شرح زیر هستند:

۱- آشنایی با قهوه اینبار میوه قهوه

جدا از همه نظرات بالا، باید گفت که قهوه از درخت به صورت میوه چیده می شود، میوه هایی شبیه گیلاس که به گیلاس قهوه مشهورند. بر روی این میوه ها پس از چیده شدن، فرآوری هایی انجام خواهد شد.

طبقه بندی دانه قهوه:

میوه قهوه دارای گونه های متفاوتی است که خصوصیات هر گونه با دیگری متفاوت است. مرسوم ترین این گونه ها عربیکا و ربوستا هست. عربیکا گونه خوش عطر تر و تلخی کمتر، ربوستا گونه تلخ تر و کم عطر تر نسبت به عربیکا است. با انواع گونه های قهوه آشنا شوید.

۲- جداسازی گوشت میوه از دانه

حالا که میوه ها چیده شدند باید طی فرآوری هایی گوشت میوه از هسته های داخل آن جدا شود بعد از این مرحله چیزی که در اختیار داریم دو دانه است که از گوشت خود جدا شده اند در اصل برای تهیه نوشیدنی با هسته یا دانه های داخل گیلاس قهوه سروکار داریم.

۳- رست یا بو دادن قهوه

در این مرحله دان خام قهوه برای قابل مصرف شدن، باید برشته شود. رست قهوه توسط دستگاه های رستر در کارخانه یا کارگاه ها انجام می شود. نحوه و میزان رست، یکی از مراحل بسیار مهم است که در طعم نوشیدنی نهایی تاثیر بسزایی دارد.
البته دانه خام قهوه (قهوه سبز) نیز بعضا برای لاغری استفاده می شود، به هر حال مرحله بعدی برشته کردن دانه خام است. اگر می خواهید دانه قهوه دقیق تر بررسی و از عناصر و ترکیبات پروتئین ها و ویتامین های داخل آن باخبر بشوید مطلب عناصر و مواد تشکیل دهنده قهوه را مطالعه نمایید.

۴- آسیاب دان قهوه

برای تهیه و دم آوری نوشیدنی ها، نمی توان از دانه قهوه به صورت مستقیم استفاده کرد به همین دلیل، دانه باید به درجات مورد نیاز آسیاب شود پس از آسیاب کردن دانه قهوه، می توانیم تهیه و دم آوری قهوه را شروع کنیم.پس متوجه شدیم که قهوه چیست؟ اما کمی توضیحات را کامل تر می کنیم تا مطلب بهتر درک شود:
عده ای بر این باورند که قهوه ترک همان پودر قهوه است همین طور قهوه فرانسه و اسپرسو، اما در واقع، قهوه ترک نوعی روش برای تهیه قهوه است هم چنین قهوه فرانسه یا… که هر کدام نوعی روش برای تهیه قهوه می باشند.به عنوان مثال برای اینکه قهوه را بتوان قهوه ترک، فرانسه یا… نام گذاری کرد باید فیلترهایی را رعایت کرد، فیلترهایی چون:

  1. درجه رست
    2. درجه آسیاب
    3. طرز تهیه قهوه با توجه به ابزار آن

قهوه در ویکی پدیا

Summary
قهوه چیست ؟
Article Name
قهوه چیست ؟
Description
قهوه از درخت به صورت میوه چیده می شود، میوه هایی شبیه گیلاس که به گیلاس قهوه مشهورند. بر روی این میوه ها پس از چیده شدن، فرآوری هایی انجام خواهد شد.
Author
Publisher Name
MYCUTEBEANS

مطالب مرتبط